wycieczka do Birmy – zapraszamy na wspaniałą wyprawę do Azji; główne atrakcje szlaku: Yangon – Bagan – Góra Popa – Bagan – Ayeyarwaddy – Mandalay – Mingun – Amarapura – Sagiang – Ava – Heho – Pindaya – Inle – Yangon – Kyaikhtiyo – Bago
Wyprawa do Birmy, znanej również jako Mjanma, to niesamowite doświadczenie dla każdego miłośnika kultury i historii. Yangon, stolica kraju, to doskonałe miejsce, by rozpocząć podróż. Tu warto zobaczyć Pagodę Szewdagon, najważniejszą świątynię w Mjanmie, która zachwyca pięknym złotym dachem oraz zabytkowe budynki kolonialne.
Kolejnym punktem na mapie wycieczki jest Bagan, znane jako kraina tysiąca pagód. To niesamowite miasto, pełne pozostałości świątyń i stup, które przypominają o dawnych czasach, gdy Bagan było stolicą Birmy. Znajduje się tam ponad 2 tysiące pagód, świątyń i stup, z których niektóre pochodzą z XI wieku. To wspaniałe miejsce, by podziwiać niepowtarzalną architekturę i wspaniałe krajobrazy.
W wyjeździe Wycieczka do Birmy, kolejnym jej punktem programu jest Góra Popa, leżąca w pobliżu Bagan, to miejsce kultu, w którym znajduje się świątynia Matki Natura. Miejscowi mieszkańcy wierzą, że to miejsce zamieszkuje wiele duchów, a wspinaczka na szczyt góry to wyzwanie dla każdego podróżnika. Tam można również podziwiać piękne widoki na okolicę.
Mandalay, trzecie co do wielkości miasto Birmy, to kolejny punkt na mapie wycieczki. To miejsce, w którym warto zobaczyć pałac królewski, Klasztor Kuthodaw oraz Świątynię Mahamuni. Pałac królewski był siedzibą monarchów birmańskich do 1885 roku, a Klasztor Kuthodaw to miejsce, w którym znajdują się kamienne tablice z buddyzmem therawada, najstarszym znanym zapisem pism sakralnych.
Podsumowując, wycieczka do Birmy to niesamowita przygoda, która pozwoli odkryć piękno i bogactwo kulturowe tego kraju. Yangon, Bagan, Góra Popa i Mandalay to tylko niektóre z wielu miejsc, które warto odwiedzić podczas tej wycieczki.
Program wycieczki
Dzień 1. Wylot z Warszawy do Yangon
Dzień 2. Yangon. Przylot do Yangon , transfer do hotelu, odpoczynek po trudach podróży.
Dzień 3. Yangon. Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta, będącego stolicą Birmy w latach 1886 - 2005, którego nazwa powstała z połączenia dwóch słów: yan i koun, oznaczających odpowiednio "wrogowie" i "uciekli". Po zajęciu Birmy przez Brytyjczyków upowszechniła się angielska forma Yangon, która została zapożyczona także do innych języków zachodnich. Na początek zobaczymy pozostałości architektury kolonialnej, a następnie Świątynię Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, który wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58 m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu, głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769. Nocleg w Rangun.
Dzień 4. Yangon - Bagan. Po śniadaniu przelot do Bagan - mistycznego miasta-księstwa, zabytkowego kompleksu uznanego za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata. Wiele z zachowanych zabytków miasta to świątynie, stupy i klasztory. Strefa archeologiczna obejmuje kilkanaście wiosek, w których przez ponad 200 lat, począwszy od 1057 r., władcy wybudowali ok. 5 tys. świątyń ku czci Buddy. W chwili objęcia panowania nad tym regionem, założyciel pagańskiej dynastii, wybitny monarcha Anawratha, przywiózł ze sobą wielu rzemieślników, artystów, mnichów i święte księgi załadowane na 30 słoni. Zobaczymy świątynię Ananda z dwoma śladami stóp Buddy, Shwezandaw z pięciokondygnacyjną stupą, Shwezigon - złotą pagodę w tradycyjnym kształcie dzwonu, Wetkyi-in-Gubyaukgyi oraz XIII-wieczną świątynię skalną z interesującymi freskami. Wieczorem udamy się do tradycyjnej wioski, gdzie będzie można zaopatrzyć się w miejscowe pamiątki. Powrót do hotelu.
Dzień 5. Bagan - Góra Popa - Bagan. Po śniadaniu udamy się w podróż w pobliże góry Popa - nieczynnego już wulkanu, na szczycie którego, ponad 1 km od właściwego krateru - Taung Kalat, znajduje się świątynia buddyjska Popa Taung Kalat - miejsce uznawane przez mieszkańców Birmy za święte. Nazwa popa pochodzi z sanskrytu i oznacza słowo kwiat. Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów pod blaszanym zadaszeniem, po którym skaczą małpy, na które należy uważać, ponieważ z chęcią zabierają turystom nie tylko jedzenie, ale i rozmaite przedmioty. Po południu powrót do Bagan. Po krótkim odpoczynku udamy się na wycieczkę rowerową, aby zobaczyć zachód słońca na jednym z zewnętrznych tarasów świątyni Shwezandaw, skąd roztacza się niepowtarzalny widok - setki okazałych i maleńkich świątyń, oświetlonych magicznym o tej porze dnia światłem. Powrót do hotelu.
Dzień 6. Bagan - Ayeyarwaddy. Po śniadaniu udamy się na przystań, z której popłyniemy wzdłuż Ayeyarwaddy podziwiając życie toczące się wokół rzeki. Jest to najdłuższa rzeka w kraju, już w VI wieku wykorzystywana do handlu i transportu. Po rozbudowie sieci kanałów nawadniających stała się ważnym szlakiem handlowym dla Imperium Brytyjskiego w czasie, kiedy Birma była pod panowaniem brytyjskim. Zobaczymy uprawy ryżu wzdłuż brzegów rzeki. W wodach Ayeyarwaddy żyje wiele gatunków zwierząt takich jak: delfiny, rekiny rzeczne, a nawet krokodyle. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 7. Bagan - Mandalay - Mingun. Z rana wsiądziemy na statek i rzeką Irawadi płynąc dopłyniemy do Mandalay, które było stolicą Birmy w latach 1857-1885. Blisko 60% mnichów pochodzi z Mandalay i okolic, a ilość klasztorów i dziedzictwo kulturowe robią ogromne wrażenie. W czasie rejsu będziemy Zwiedzanie miasta, m.in. słynne Pagody - Mahamuni Paya oraz Kuthodaw Paya zwana "największą księgą świata", w której 729 marmurowych płyt, pokrytych inskrypcjami, umieszczonych jest w oddzielnych stupach. Wycieczka łodzią do Mingun, jednej z najciekawszych historycznych miejscowości leżących nad rzeką Ayeyarwaddy. Wizyta w niezwykłych pagodach - Pondawhpaya i Settawya oraz Mingun, mieszczącej legendarny dzwon ważący 101 ton, będący jednym z największych na świecie. Zwiedzanie klasztoru Mahaghadayon, największęgo na terenie Birmy, który po dzień dzisiejszy zamieszkuje ponad 1000 mnichów. Na koniec podziwianie mostu U Bein, będącego najdłuższym mostem tekowym na świecie.Wizyta na lokalnym targu i na koniec dnia podziwianie zachodu słońca ze wzgórza Mandalay. Nocleg.
Dzień 8. Mandalay - Amarapura - Sagaing - Ava. Śniadanie. Udamy się do Amarapury, z przystankiem w lokalnym zakładzie rzemieślniczym, gdzie będzie można zakupić pamiątki. Następnie udamy się w kierunku pagody Kaunghmudaw pochodzącej z XV w. oraz wzgórza Sagaing - ze wszystkich stron usianego stupami. Dalej, przejedziemy do starej stolicy królewskiej INWA (AVA) - nazywanej "Miastem Klejnotów". Potem miejscową taksówką (zaprzęg konny) odwiedzimy Nanmyint Watch Tower, pozostałości budynku pałacu nazywanego "Krzywą Wieżą z Ava". Miasto zostało założone w 1364 roku przez króla Thadominbya, po zdobyciu Królestwa Sikongu (Sagaing) przez Szanów. Ava była stolicą Królestwa Ava, następnie dynastii Taungngu oraz dynastii Konbaung dwukrotnie. Na koniec dnia udamy sięna najdłuższy most tekowy na świecie, skąd będziemy podziwiać zachód słońca. Powrót do hotelu.
Dzień 9. Mandalay - Heho - Pindaya. Po śniadaniu udamy się na lotnisko skąd polecimy do Heho. Po przylocie zmienimy środek transportu i pojedziemy do Pindaya zobaczyć słynne jaskinie. Wapienne jaskinie są trzy, jednak tylko jedna jest otwarta do zwiedzania. Nazwa jaskini wzięła się od pająka i naturalnie wiąże się z nią legenda. Główna jaskinia ma 150 m długości i kryje w sobie ok. 9000 wizerunków Buddy w formie rzeźb, posążków i obrazów. Niektóre wykonane są ze złota, inne są tylko pozłacane, odlane z brązu lub wyrzeźbione z drewna tekowego. Obok świątyni obejrzymy lokalny warsztat produkujący papier wykonany z kory morwy i tradycyjne parasolki, które są używane przez mnichów w całym kraju. Transfer do hotelu.
Dzień 10. Inle. Po śniadaniu udamy się na wycieczkę po jeziorze Inle, położonym 1328 m n.p.m. Na jeziorze wzniesiono na palach całe wioski obejmujące szkoły, klasztory i hotele. Mieszkańcy przemieszczają się płaskodennymi czółnami, a gdy trzeba udać się gdzieś dalej lub przetransportować większe ładunki używają łodzi motorowych. Po południu wizyta w pagodach Phaung Daw Oo, Inpawkhon i Ngaphechaung (znany również jako Klasztor Skaczącego Kota) z pięknymi antycznymi posągami Buddy. Zachód słońca na jeziorze, nocleg w hotelu. Podczas naszego rejsu zrobimy krótką przerwę w manufakturze jedwabiu, a następnie wizyta w warsztacie, gdzie powstają tradycyjne łodzie oraz birmańskie cygara - zwane cheroot. Powrót do hotelu.
Dzień 11. Inle. Kontynuujemy podróż nad jeziorem Inle, które jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Birmie, za sprawą ludności Intha - plemienia pochodzenia Mon, zamieszkujące głównie brzegi oraz pływające wioski na tym jeziorze. Po śniadaniu wycieczka łodzią po jeziorze - wioska Indein na południu jeziora, piękna okolica Alaung Sitthou ze stupami częściowo pokrytymi przez roślinność, pływająca wioska Ywama - jakby śródmieście jeziora, gdzie co 5 dni organizowany jest pływający targ, pływające ogrody, słynni "nożni wioślarze", lokalne życie wiejskie oraz lokalne warsztaty tkackie, kowalskie, tytoniowe. Powrót do hotelu.
Dzień 12. Yangon - Kyaikhtiyo. Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Yangon, a następnie przejazd do pagody Kyaikhtiyo w stanie Mon, znanej również jako Złota Skała. To jedno z trzech najważniejszych (obok Pagody Szwedagon w Yangonie i Świątyni Buddy Mahamuni w Mandalaj) miejsc pielgrzymek birmańskich buddystów. Powrót do hotelu.
Dzień 13. Kyaikhtiyo - Bago - Yangon. Po śniadaniu zobaczymy wschód słońca nad Złotą Skałą. Następnie udamy się w podróż do Bago. Obecna nazwa miasta pochodzi od mońskiego słowa bagow (piękny). Zobaczymy Pagodę Shwemawdaw należącą do najświętszych miejsc Dolnej Birmy. Przewyższa o 16 m Szwedagon i jest najwyższą stupą w Mjanmie, wybudowaną nie później niż w XIV w. Następnie zobaczymy Posąg Buddy Shwethalyaung. Ten największy w Pegu posąg leżącego Buddy został niespodziewanie odkryty w 1881 r. przez Brytyjczyków w dżungli na zachód od miasta w trakcie poszukiwania laterytu dla powstającej obok linii kolejowej. Na koniec udamy się do Pałacu Kanbawzathadi - repliki pałacu wybudowanego dla króla Bayinnaunga, spalonego w czasie rewolty z 1599 r. Powrót do Yangon. Nocleg.
Dzień 14. Yangon. Śniadanie. Czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
ŚWIADCZENIA
przelot Polska - Yangon - Polska z przesiadkami,
opłaty lotniskowe, ubezpieczenie KL, NNW
zakwaterowanie w hotelach 3 ***
wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
transport klimatyzowanymi autokarami
zwiedzanie wg programu (bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów),
serwis wykwalifikowanego polskiego pilota
CENA NIE OBEJMUJE
obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki, bilety lotnicze lokalne i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 370 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki,
dopłaty do zakwaterowania w pokoju pojedynczym, albo do tańszej opcji podróżujący samotnie (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - tylko podczas programu głównego - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
koszty uzyskania wizy birmańskiej 50 USD/os. (200 PLN/os.)
pośrednictwo wizowe 100 PLN/os.
miejsca obok siebie w samolocie za dodatkową opłatą (o cenę i dostępność zapytaj sprzedawcę).
Chyba że pozostałe postanowienia umowy stanowią inaczej.
Informacje wizowe
Wizy - Birma
Wymagane są promesy wizowe, które obywatele polscy mogą otrzymać w Polsce w cenie 50 USD/os. (200 PLN/os.), promesa ważna do 28 dni. Biuro pośredniczy w uzyskaniu promesy w cenie 100 PLN/od osoby za pośrednictwo. Wymagany paszport ważny min. 6 miesięcy od wyjazdu z Birmy, 1 zdjęcie paszportowe oraz posiadanie biletu powrotnego. Należy zostawić w paszporcie całą wolną stronę.
Wniosek https://ssl.eccoholiday.com/reservation_et/wiza_birma.php
W związku z koniecznością zapewnienia promesy wizowej do Birmy przed wylotem, należy przesłać skan paszportu (strona ze zdjęciem) oraz zdjęcie (jpg) - w kolorze, w dużej rozdzielczości, najpóźniej na 14 dni przed wylotem. - za pośrednictwem formularza
Termin 1. 01 październik 2024 - 15 październik 2024 - 15 dni
cena od: 13940 zł/os śniadania i obiadokolacje, w pok. 2-osobowym
Termin dowolny - zapytaj o możliwość zorganizowania wycieczki dla min 10 osób:
Informacje na tej stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.